Подобри услови за учениците во нашето училиште

Со цел подобрување на условите на услугите кои ги даваме на нашите ученици од второто полугодие покрај појадокот и ужината воведуваме ручек за сите ученици. Ручекот ќе се одвива по завршување на наставата во прва смена.

Инклузивни практики - стручна дискусија со училишта кои припаѓаат на реонизацијата на ОУРЦ „Маца Овчарова“ - Велес

На 01.11.2022г во големата сала на Општина Велес, во организација на тимот за спроведување на инклузивни практики при ОУРЦ "Маца Овчарова"-Велес, беше одржан состанок со директорите и претставници од стручните служби од 31 училиште од општините кои припаѓаат на реонизацијата на ОУРЦ "Маца Овчарова" - Велес.

Спроведена обука за 30 нововработени образовни асистенти

Во текот на изминатите денови, во организација на ОУРЦ „Маца Овчарова“-Велес, со поддршка од МОН, БРО и УНИЦЕФ, беше реализирана обука за образовни асистенти. Обуката беше спроведена за 30 нововработени асистенти, кои својата дејност ќе ја обавуваат во 31 училиште од општините во Повардарскиот регион.