ВЕСТИ

Спроведена обука за 30 нововработени образовни асистенти

Во текот на изминатите денови, во организација на ОУРЦ „Маца Овчарова“-Велес, со поддршка од МОН, БРО и УНИЦЕФ, беше реализирана обука за образовни асистенти. Обуката беше спроведена за 30 нововработени асистенти, кои својата дејност ќе ја обавуваат во 31 училиште од општините во Повардарскиот регион.

Прочитај повеќе

Фолклорен фестивал „Фатени за раце го менуваме светот“

На ден 22.09.2022 г, четврток, со почетокот во 19.00 ч. во просториите на Локалната бибилиотека „Гоце Делчев“ во Велес, во организација на наштето училиште, се оддржа Фолклорен фестивал „Фатени за раце го менуваме светот“.

Прочитај повеќе

Игри, смеа, радост и многу дружење на пролетните спортски игри за ученици со попреченост

Во организација на Федерација на училишен спорт на Македонија (ФУСМ) и ОУРЦ „Маца Ѓ. Овчарова“ - Велес, на ден 30.03.2022г во Спортската сала „25ти Мај“ - Велес, се одржаа регионални спортски игри за источен регион за ученици со попреченост од основното и средното образование.